גיליון מס 1 - אוקפי ירחון לשירה, לספרות וליצירה מקורית - מרס 2003 - אדר תשס"ג

דבר המערכת

אז למה שעיתון לשירה, לפרוזה ולאמנות ייקרא "אוקפי " ?
הרי לא ציפיתם שנקרא לעצמנו דווקא ג'ירפה. אוקפי, קרוב משפחה של הג'ירפה, הוא חיה רב -גונית הרבה יותר: צבעו חום כהה, רגליו מפוספסות כשל הזברה. ראשו דומה לזה של הסוס, אם כי גופו מזכיר דווקא את החמור, רק עם אוזניים גדולות יותר ולשון שחורה וארוכה. נשמע מעניין? מסקרן? מצוין! מפני שמעניין ומסקרן הן אמות המידה על פיהן אנו פועלים ומקבלים החלטות במערכת אוקפי.
בניגוד לצוואר הג'ירפה הארוך המנסה להגיע אל מעבר לקצה גבול היכולת, מתאפיין האוקפי דווקא בחוסר יומרנות כובש לב, כאילו שאל קצת מכל חיה, את חלקיו השונים. עיתון אוקפי עוסק באומנות ישראלית, וגם הוא מנסה לטעום קצת מהכל: שירה, פרוזה, אומנות פלסטית ומוזיקה. על כל הנושאים האלה אנו מנסים להתבונן מתוך פרספקטיבה מקצועית ואישית כאחד, ומקווים שנצליח לצרף את כולם לכדי יצור חי ונושם.
חדר המערכת של עיתון אוקפי מזכיר לעיתים את מיקומו הטבעי - בג'ונגלים הגדולים של מרכז אפריקה. לו ראיתם את חברי המערכת שלנו בפעולה... מערכת אוקפי מורכבת ממגוון אנשים בעלי נקודות מבט שונות. חלקם מגיעים מתחומי אומנות שונים וחלקם עוסקים גם היום בתחומים שונים לחלוטין. אך את כולנו מאחדת אהבת האומנות, ומטרתנו הברורה היא לתת לה במה איכותית ומגוונת. כך נאספה חבורה של אנשים שונים למערכת אחת, כאשר לכל אחד מחברי המערכת יש מקום משלו בבחירת התכנים לעיתון. אבל כמו שאתם יכולים לצפות מחבורה מגוונת כזו, אנחנו לא מסכימים בהכרח עם כל התכנים שנבחרו בסופו של דבר. חלקים מתוך אי-ההסכמה הזו תמצאו באופן גלוי בטור העוסק בהחלטות עריכה.
כשעלה לראשונה הרעיון להקים את אוקפי, התלבטנו האם כדאי להפיצו ברשת, או אולי בצורה מסורתית יותר - עיתון מודפס. אך ההתלבטות הייתה קצרה: הרשת מעניקה לנו את האפשרות להגיע
למגוון רחב יותר של דעות וסגנונות, שהם כאמור - כל מה שאוקפי מייצג. אולם אף שאוקפי הוא עיתון רשת, אין אנו מתיימרים להתמחות באומנות מקוונת דווקא, נוסח השירה האינטרנטית אשר התפתחה בשנים האחרונות. הדבר שעניין אותנו יותר מכל כשבאנו להקים את אוקפי, היה הרצון לתת במה רחבה ככל האפשר לכל סוגי האומנות, והסייג היחיד שהצבנו - היה האיכות. אנו מקווים שהצלחנו להעביר זאת ברוח העיתון, וכולנו מוזמנים לכתוב ולתרום על מנת שנוכל להמשיך ברוח זאת. נשמח אם תשלחו אלינו מיצירותיכם בתחומי השירה והפרוזה, מאמרים שעוסקים בביקורת ספרות ואמנות, צילומים או קבצי מוזיקה מקוריים.
אוקפי יוצא אחת לחודש, ובכל גיליון טורים קבועים לשירה, פרוזה, מאמרי ביקורת וטורים אישיים בתחומים אמנותיים שונים. מתוך כבוד לטקסטים שנבחרו לפרסום אנו מבקשים לבחון את היצירה מנקודות התייחסות שונות, ולכן כבר מהגיליון הראשון אנו עוסקים בשיר "ואז היתה אלה". אנו מקווים שגם בגיליונות הבאים נמצא יצירות שנוכל לנתח באופן רב גוני כזה.
ולבסוף, אוקפי מעוניין להנהן בהערכה בצווארו הקצר בפני אתרים מבורכים אחרים של  תרבות ישראלית מקוונת, כמו "האייל הקורא" ו"עין הדג", ומקווה לנכס לו מקום במשפחת החיות של הרשת.

טלי וישנה                                                                               בילי פטריק או'ניל
עורכת ראשית                                                                         סגן עורכת ראשית


כל הזכויות שמורות לאוקפי ירחון לשירה, לספרות וליצירה מקורית ©

עמוד השער

 דבר המערכת

   פורום אוקפישירה
איזו נחת
עופר גורדין

הממשמש ובא
סיגל בן יאיר

ואז היתה אלה
מיה סלע

חלון להשקיף דרכו
ירון אחר

עצות לנציג קצין העיר
אברהם חמי

ש מ ו ת
תמר

בטרם תיארנו את מות האגס
ינאי ישראלי


פרוזה
בפברואר כדאי לקנות פילים
תמר


מאמרים וטורים
קוראים מעריכים
בילי פטריק או'ניל,
טלי וישנה

דיוקן ידי המשורר כידי מנתח מוח
משה אופיר

לא רלוונטי
יורם קופרמינץ

עדשה עצמית
ניסים טורקיה

טור הרמוני
עודד רז